Země, kterou Češi milují, je Egypt. Zde si přijdou na své milovníci městského ruchu, památek i vyznavači vodních sportů. Nádherné písečné pláže, které v některých místech jakoby nebraly konce, Vás jistě nadchnou. Egypt je africká země, ležící na severovýchodě kontinentu. Hlavním městem je Káhira, kde žije asi 17 milionů lidí. V Egyptě naleznete klid a relaxaci v moderních letoviscích nebo můžete poznávat památky, které patří k těm nejkrásnějším na světě.
POČASÍ V EGYPTĚ:
Pokud si vypravíte do Egypta, nejlepšími měsíci pro cestu je říjen až březen. V létě pak musíte počítat s mnohem vyššími teplotami, které mohou zapříčinit to, že se raději vzdáte některého z fakultativních výletů, neboť ručička teploměru se bude pohybovat něco málo přes 40 stupňů.
PLÁŽE:
Nádherné písečné široké pláže a neskutečná barva moře to jsou hlavní důvody, proč tolik tisíce turistů ročně navštíví Egypt. Každý hotel má svou hotelovou pláž. Pokud hotel neleží přímo u pláže, využívá hotelové pláže jiného hotelu. Co se týče Hurghady, tak hotely v centru mají tu nevýhodu, že jsou umístěny na relativně malém prostoru a mívají kratší pláže. Ani podmořský život v této části města nebývá tak živý jako mimo centrum. Některým klientům to nevadí, ale pokud jste vyznavači potápění a šnorchlování, doporučujeme spíše Marsa Alam, který leží 250 km jižně od Hurghady. Pro potápěče je výbornou oblastí i Sharm El Sheikh.
SVÁTKY:
1. ledna - Nový rok
8. března - Státní svátek
25. dubna - Den osvobození Sinaje
1. května - Svátek práce
18. června - Den nezávislosti
23. července - Den revoluce
6. října - Den ozbrojených sil
24. října - Den města Suez
23. prosince - Den vítězství
NÁBOŽENSKÉ SVÁTKY (dle vyznání)
7. ledna - Koptské Vánoce
Pohyblivé svátky:
Qurban Bairam - svátek poutníků
Muslimský Nový rok
Mulid an-Nabi - Prorokovy narozeniny
koptský Velký pátek a Velikonoce (duben)
Šam an Nessim (Národní den jara) - první pondělí po koptských Velikonocích
Ramadan Bairam - konec postního měsíce ramadánu
Chaban - tichý muslimský svátek, který se slaví večer před začátkem Ramadánu
CO SI PŘIVÉZT Z EGYPTA:
K oblíbeným dárkům, které si turisti vozí z Egypta, patří různé oděvy, které jsou poměrně kvalitní. Dále šperky, na které si můžete nechat vyrýt své jméno v hieroglyfech. Samozřejmě doporučujeme také vodní dýmky, papyrus, egyptskou hudbu na cd, koření, bylinky a různé sošky faraonů, sfingy apod.
EGYPTSKÁ KUCHYNĚ:
Egyptská kuchyně je do jisté míry ovlivněna kuchyní tureckou, izraelskou a libanonskou. Národním jídlem je foul. Pod tímto názvem se skrývají hnědé boby se zeleninou zapečené v chlebové placce. Oblíbenou specialitou je také firaakh mashwi - grilované kuře, které je značně kořeněné. Národním dezertem je umm ali. Je to koláč s rozinkami, který se namáčí v mléce a podává se za tepla. Dalším typickým pokrmem je hummus. Jedná se o cizrnové pyré se sezamem a tady je recept na hummus s česnekovými topinkami:
Ingredience (4 porce):
400 g cizrny
6 lžic tahini (pasta ze sezamových semínek)
šťáva z jednoho velkého citronu
2 rozetřené stroužky česneku
2 lžíce olivového oleje
sůl, pepř
nasekaná nať koriandru
na ozdobení např. černé olivy
TOPINKY: 1 bochník (těžko byste sehnali egyptský; použijte např. italskou ciabattu nebo 1 veku)
2 rozetřené stroužky česneku
4 lžíce olivového oleje
1 lžíce nasekané natě koriandru
POSTUP:
Nejdříveve si uvařte den předem namočenou cizrnu. Cizrnu dejte do mixéru. Postupně mixujte a přidávejte citrónovou šťávu. Do kaše vmíchejte pastu tahini a všechen olivový olej kromě jedné lžičky. Přidejte česnek, sůl a pepř a promíchejte. Lžící přendejte hummus na servírovací mísu a uhlaďte povrch. Vršek pokapte zbylým olivovým olejem a posypte natí z koriandru a černými olivami. Než připravíte topinky dejte mísu zchladit do lednice.
Krajíce ciabatty nebo veky dejte v jedné vrstvě do grilu. Smíchejte česnek,nať koriandru a olivový olej a touto směsí pokapejte krajíce. Asi 3 minuty opékejte a pak je obraťte druhou stranou. Podávejte s humusem.Dobrou chuť!
MALÝ SLOVNÍČEK:
český výraz/arabský výraz s fonetickým přepisem výslovnosti
Dobré ráno - Sabáh el-chér (odpověď sabáh el-núr)
Dobrý den - Salam aleikum (odpověď aleikum salam)
Dobrý večer - Misa ´l – chér (odpověď misa ´n-núr)
Ahoj - Ahlan
Nashledanou - Maa salama
Prosím - afuan
Ano - Ajwa
Ne - Lá
Mluvíte anglicky? Inta bitkallim inglízí?
Jak se máte? Ezzajjak / ezzajik? (muž / žena)
Děkuji, dobře. Alhamdullah (Chvála bohu).