Řecko - Kos

Kos Kos

Informace o destinaci Kos

Kos leží poblíž tureckého pobřeží a patří k souostroví Dodekanes. Turecký Bodrum se nachází pouhé čtyři kilometry, proto je logické, že mnozí turisté využívají různých fakultativních výletů do Turecka. Ostrov je bohatý na archeologická naleziště. Místní pláže jsou četné a kvalitní. Kos je také známý jako působiště antického lékaře Hippokrata a rovněž zde stála svatyně bohyně lékařství Asklépia. Z dochovaných památek za návštěvu stojí antické divadlo v horské vesnici Kefalos.

POČASÍ:

Počasí je obvykle příjemné, občas však přicházejí vedra s teplotami nad 40°C. V horských oblastech je oproti tomu mohem chladněji a vydatně tady prší.

PLÁŽE:

Na Kosu najdete pláže písečné i oblázkové. Známou pláží je Embros Therma, která leží v oblasti Psalidi nedaleko termálního pramenu. Zdejší voda má blahodárné účinky na onemocnění pohybového ústrojí a kůže. Dále doporučujeme Paradise Beach, což je patrně nejznámější pláž na ostrově a říká se, že i nejkrásnější. Na jihozápadě pak musíme zmínit pláž Agios Stefanos a jsou zde výborné podmínky pro šnorchlování. Pokud máte v oblibě oblázky, je vhodnou pláží Agios Theologos a je pojmenovaná po místním kostelíku.

KUCHYNĚ:

Tak jako jinde v Řecku i tady všemu vévodí řecký salát s čerstvým feta sýrem, pravé řecké olivy, delikátní špízy souvlaki a vynikající tymiánový med, který je možné na ostrově sehnat kdekoliv.

SUVENÝRY:

K typickým suvenýrům patří například ručně tkané přehozy, koberečky, keramika, kožené výrobky (kabelky, peněženky), netradiční šperky, voňavá olivová mýdla, mořské mycí houby, různé druhy koření, vína a likéry a med s příchutí tymiánu.

MALÝ SLOVNÍČEK:

český výraz/řecký výraz s výslovností

ano - ne

ne - ochi

ahoj - já su

dobrý den - kaliméra

dobrý večer - kalispéra

prosím - parakalo

děkuji - efcharisto

dobře - kala

voda - nero

pivo - bira

víno - krasi

káva - kafes

chléb - psomi

sýr - tyri

ovoce - fruto

zelenina - lachanika

pohlednice - kárta

nerozumím - den katalaveno

1x týdně na Váš e-mail